Sport ›  Běhání ›  Závody › 

Stromovka III. - Ohlédnutí

Buck the Bug
Po více než týdnu zkusím zhodnotit můj třetí maraton. Snad již bez zbytečných emocí ...

Když jsem v květnu sepisoval plány na zbytek letošního roku, trochu alibisticky jsem si kryl záda pro případ neúspěchu "realistickým" odhadem 4:15. Dnes mohu přiznat, že už tehdy jsem si hodně myslel na čas "pod čtyři". Na druhou stranu, v té době jsem vlastně znovu začínal pořádně běhat a memento mého unáhleného pokusu v Unhošti bylo dost výrazné. Původně jsem plánoval pouze jeden pokus - buď Kladno nebo Stromovka. Nakonec jsem rád, že jsem se osmělil již v září ...

Noc z pátku na sobotu byla nečekaně klidná a dá se říct, že jsem se dobře vyspal. To byla první známka toho, že se nekoná žádný stres jako před Kladnem. Přeci jenom jsem již měl jistotu, že maratonskou vzdálenost bych měl zvládnout, pokud nebudu dělat nějaké zásadní neuváženosti. Ale aby vše nebyla úplná idylka, ráno bylo dost hektické ... nic jsem nestíhal, snídal jsem během oblékání, do areálu jsem dorazil na poslední chvíli. Nebyl alespoň čas na nějaké přehnané rozcvičování, zbytečné dojídání a nervozní upíjení vody. Čímž jsem se zbavil i tradičního problému "kam na poslední chvíli s tím". :) Stihl jsem odkroužit jen dvě pomalá kolečka a rychle doběhnout na start.
Po startu jsme se v početném davu našli s Dášou, která také chtěla čas začínající trojkou. Trochu zděšením byl mezičas na prvním kilometru - 5:00. Chtěli jsme rychle, ale tohle bylo opravdu moc. Společně jsme kroužili asi do 18 kilometru. Dáše to ten den asi moc nesedlo, protože si stěžovala na zimu a na plánované časy musela moc dřít.
Pak jsem poměrně dlouho běžel sám a dost jsem si to užíval. Běželo se mi nádherně - bez jakékoliv námahy, sluníčko příjemně hřálo ... Jediné, co mě opravdu st*lo, byl smrad, který se šířil z Výstaviště. V tu dobu jsem nadával na všechny rádoby Zelené z magistrátu, že něco takového mohou dovolit. Vždyť snad bylo jeden čas v některých parcích zakázáno bruslení na in-linech, protože prý narušují rekreační charakter těchto ploch. A tady se vznášel fialový mrak nad půlkou parku! Ale to nechme koňovi, ten má větší hlavu! ;)
Zhruba od 27 kilometru jsem se na radu Iva (který opět fantasticky povzbuzoval) držel Jiřího Březiny. Absolutní krize sice nepřišla, ale v posledním kole jsem "tahal nohy z medu" a už jsem si to moc neužíval. Ačkoliv Jiří přešel na indiánský běh, byl pořád rychlejší než já. Což na sebevědomí moc nepřidá. :( Touze přejít do chůze jsem dlouho odolával, ale kousek před 40. kilometrem jsem během smrkání neodolal. Pak jsem se ale zakousl a do posledních 2 195 metrů jsem šel naplno. Musel na mne být asi úsměvný pohled, protože to bylo spíš balancování mezi během a pádem.
Poslední zatáčka, kousek stoupání a už jenom seběh do cíle. Chvílemi raději se zavřenýma očima, protože lepší tma než mžitky. :)) Trošku zmatkuji, kde je vlastně skutečný cíl, ale včas zahýbám ... stopnout hodinky ... 4:00:24. V tu chvíli je mi to úplně jedno, jsem absolutně grogy. Sedám si přímo na betonový obrubník, ale pak si raději lehám na lavičku.
Samozřejmě vím, že zastavit je to nejhorší, ale v tu chvíli mi to bylo buřt. Když jsem se pak pokoušel vstát, bylo to už horší. Kolena krásně zatuhla a chodil jsem jako kačer. Zkoušel jsem se občerstvit, ale měl jsem dojem, že je to snad ještě horší. Tak alespoň rychle do sprch, ve kterých kupodivu ještě stále tekla teplá voda.
Volnou procházkou jsme došli do hospůdky, kde se veselili účastníci maratonu i skvělí povzbuzovači. Těm patří velký dík!

Když dnes hodnotím výsledný čas, jsem spokojený. Zklamání z těch 25 sekund už přešlo. Cíl 4 hodin jsem si vlastně splnil. Když budu upřímný, je to až překvapivý výsledek vzhledem k mé lajdácké přípravě. Můj přístup jednoznačně vykazuje znaky rekreačního běhání pro radost/duševní regeneraci. V kontrastu s tím jsou ovšem mé "chrtské" ambice v okamžiku, kdy se stavím na start závodu. Jak mi řekl na začátku roku Mirek Kostlivý - běhá za mne mé mládí. Pokud tedy budu chtít v budoucnu myslet na nějaké lepší časy, bude to asi vyžadovat zodpovědnější přístup a ochotu trochu máknout. :-O

Souhrn:

 Sport  Běhání  2 Komentáře Buck the Bug, October 28th, 2007Aktuální články

Aktuální komentáře

Kategorie

Linky

RSS blogu

Podporuji

Behej.com
Running Training Log
Opera, the fastest and most secure web browser Connectria.com

Reklama


Evidence