Sport ›  Běhání ›  Závody › 

Budějovický maraton (Velké zážitky z "malé" akce)

Buck the Bug
Pokud někomu připomíná podtitul článku název praštěného akčního filmu, nechť si je jist, že žádné potíže (a velké vůbec ne) se v Budějovicích nekonaly!!! Navzdory amaterským předpovědím zamidrákovaných křiklounů a "diskusních masturbantů" bylo vše super. Navíc neobvyklé a originální. Jarda Novák, alias Jarda Koloběžka, a jeho tým se nemají zač stydět. Smekám a znovu děkuji za krásný závod!

V době, kdy jsem poprvé začal uvažovat o výletu do Budějovic, se tato akce ještě jevila jako běžecký sraz lidí z fóra na velmi neobvyklém místě. Jak se však šířilo povědomí o tomto běhu a začala se plnit startovní listina seriózními běžci a to i ze zahraničí, docházelo mi, že to zas úplná sranda nebude. Uvažoval jsem i o tom, jestli se raději neodhlásit. Naběhané kilometry za poslední měsíce vytrvale klesaly a ani výsledek ze Svatojánské 20 nedával naději, že bych se rozpomněl na podzimní výkony z Kladna a Stromovky. Ale protože se přeci maraton nevzdává (ani před startem), risknul jsem to a vytrval. V lednu jsem doháněl co se dalo - 2 delší výběhy (20 a 30km) + půlka v Unhošti. Z TKM jsem si vezl předsevzetí, že to hlavně nesmím přepálit ...

... už je asi úplně jasné, jak to dopadlo! ;) Po startu jsem vypálil, až jsem si na mezičasech myslel, že asi neumím počítat. Plánované tempo 6:00 a skromný cíl odklusat za čtyři a půl šly ty tam. Ze začátku jsem zoufale hledat někoho, koho bych se chytil a nechal se od něj brzdit. Ale protože se mi běželo dobře a tepovka se držela také na rozumné úrovni, nechal jsem tomu volný průběh. Trochu mě ale pak vyděsily přepočtené mezičasy, které vycházely i na 5:20...  Přeci jenom bylo potřeba myslet na horší časy po 35km.

V diskusi jsme se většinou schodli, že příčin rychlých časů bylo několik - příjemná teplota, absolutní rovina, neustálý kontakt s rychlejšími běžci, dostupné občerstvení. Obávané zatáčky a tvrdý beton se nakonec neukázaly jako tak zásadní problém. Příjemnou atmosféru vytvářeli nejen diváci, ale i komentátor, který informoval o dění na trati. Neúnavně povzbuzovala i děvčata na občerstvovačce.  Z těch by mimochodem byly i dobří agitátoři dobročinné organizace, protože tak upřímně nabízela občerstvení, až jsem se styděl, že tak málo piju a vůbec nejím. :))

Samotný běh/průběh byl samozřejmě jiný než u klasického maratonu. Nebylo mnoho věcí, které by mohly zaměstat mysl a oči. Na druhou stranu, byla to super příležitost užívat si ničím nerušenou meditaci. Vnímat jenom dech a krok. Občas jsem se přistihl, že vlastně nevím, v kolikátém kole jsem. Mezičasy jsem si odpípaval po 3 kolech (hodinky nezvládají více než 50 časů), takže velmi hrubou představu jsem měl.

Menší krize se objevila již kolem 29. kilometru, kdy se ozvalo pravé stehno s nápadem na malou křeč. Na občerstvovačce jsem vyhrabal cukr s hořčíkem a pořádně se napil. Myslím, že pomohlo spíše těch pár sekund, kdy jsem téměř zastavil, ale křeč byla pryč. Pak ale naplno udeřilo po pětatřicátém, nohy jsem tahal z medu nejenom u občerstvovačky, ale říkal jsem si: "už jenom 6, už jenom 4, ...". Popravdě, možná jsem si nevědomky lhal do kapsy, protože jsem nebyl schopen žádných výpočtů. Naštěstí Jitka hlásila, kolik nám zbývá do konce. A asi největší radost ten den jsem měl, když mi s úsměvem říkala: "Už jdeš domu!"

A "domu" jsem doběhl s novým osobáčkem 3:59:07! Trochu v nesouladu s původním cílem. Já vím! :-D I když mám strašnou radost, že jsem se konečně dostal pod čtyři, musím být kritický a do budoucna zapracovat na tom, aby "split" měl opačný trend.

Po doběhu na mne musel být asi zábavný pohled. Napřed jsem se snažil ještě chvíli chodit, ale pak jsem se stejně skácel na koberec v šatně a ležel tam asi půl hodiny. Pozdní oběd byl také super. Bylo to asi poprvé, kdy jsem si nejvíc vychutnal přílohu a zeleninovou oblohu. Kuřecí medailonky byly pravděpodobně dobré, ale moc mi nejely. :))

Děkuji ještě jednou Jardovi, organizátorům, divákům .... zároveň gratuluji všem, kdo dokončili, ať s osobákem nebo bez něj. Za rok naschle!!!

Souhrn:
thumbBudejoviceGraf.JPG

 Sport  Běhání  7 Komentáře Buck the Bug, January 28th, 2008Aktuální články

Aktuální komentáře

Kategorie

Linky

RSS blogu

Podporuji

Behej.com
Running Training Log
Opera, the fastest and most secure web browser Connectria.com

Reklama


Evidence