Sport ›  Běhání ›  Závody › 

Budějovický maraton podruhé

Buck the Bug
Již loni jsem se rozplýval nad úrovní organizace netradičního maratonu. To málo, co šlo vytknout, bylo vylepšeno a přibyly i další speciality. Obrovskou radost mi udělala krásná medaile z keramiky, která jednoznačně patří mezi nejpovedenější v mé sbírce.
thumbBudejiceMedaile.jpg


Zatímco před rokem jsem jel do Budějovic spíše s obavami, co nás tam může čekat, letos jsem se vyloženě těšil. Zároveň tato akce byla i velkou motivací podzimně-zimní přípravy. Po Stromovce to měl být druhý vrchol sezóny 2008. Kontrolní body byly letos stejné (Silvestrovký běh a 1/2TKM), ale objemy byly dvojnásobné.

Do závodu jsem nastupoval s cílem zlepšit si osobák. Původně jsem skromně plánoval cokoliv pod 3:42, ale ráno před závodem mi Witty nasadil brouka do hlavy, že po půlce v Unhošti bych měl mít na víc. Moc dobře jsem však věděl, že za poslední čtvrtrok mi v deníčku chybí dlouhé běhy, ...

Ač jsem se snažil před startem krotit utopistické sny sebevíc, vyrazil jsem po výstřelu docela zbrkle dopředu. Zarazilo mě až to, že jsem měl před sebou Rosťu Tomeše. A protože je Rosťa spolehlivý tempař, zkusil jsem se ho držel. Po chvilce vznikla "tragedská" skupinka, se kterou jsem ze začátku neměl problém držet krok. I tepy byly na rozumné úrovni.

První problém přišel již kolem 10. kilometru, kdy jsem ucítil krátkou ostrou bolest v levé kolenní jamce. Dost mě to vyděsilo, protože napětí jsem v tomto místě cítil od začátku ledna. Zkusil jsem si trochu pomoct tím, že jsem si do běhu víc "sedal". Na dalších 3-4km to částečně pomohlo, ale nebylo to nic extra. Co mě však vyděsilo úplně, když se řezavá bolest ozvala znovu, ale mnohem intenzivněji. Překvapivě však nenásledovalo DNF, ale značná úleva! Laický dojem je, jakoby něco poprvé přeskočilo tam a po chvíli zase zpět.... ???

Dobré bylo, že jsem se udržel ve skupince a kilometry příjemně utíkaly. Bohužel jsem se po půlce zdržel na vlastní občerstvovačce, kde jsem lovil hroznový cukr, a od té doby jsem už běžel sám. Vedle fatálních chyb v přípravě, byla toto asi největší "operativní" chyba. Přišel jsem o pravidelné tempo, začal jsem moc přemýšlet a počítat. Nicméně ještě na 30. kilometru jsem měl "fóra" cca minutu na výsledný čas 3:30.

V maratonu se ale chleba láme až při posledních 10 -12 kilometrech. Krize přišla kolem 33,5 km a to pořádná. Začal jsem oproti předchozímu tempu ztrácet 20, 30, ale i 59 sekund na kilometru. Nakonec jsem pro***al 7 minut! :( Cílem jsem proběhl v čase 3:36:01. Což je sice zlepšení o cca 6 a 3/4 minuty, ale vzhledem k okolnostem to mohlo být výrazně lepší.

S odstupem pár dní začínám být s výsledkem spokojený. Hlavní chybou bylo zanedbání vytrvalosti v prosinci a lednu - ačkoliv jsem při večerních 12km tempech nahnal hodně kilometrů, zcela zásadně chyběly běhy kolem 30km.

Souhrn:
thumbBudejiceGraf.jpg


 Sport  Běhání  2 Komentáře Buck the Bug, January 28th, 2009Aktuální články

Aktuální komentáře

Kategorie

Linky

RSS blogu

Podporuji

Behej.com
Running Training Log
Opera, the fastest and most secure web browser Connectria.com

Reklama


Evidence