Sport ›  Běhání ›  Závody › 

Bratislavský maraton 2009

Buck the Bug
První opravdu důležitý závod jara, na který jsem se připravoval od Budějovic. Stručná charakteristika: jediný deštivý den, poměrně náročná trať, organizace na vysoké úrovni, příjemná atmosféra, přepálená první půlka a nový osobák.

Po loňské výhni při květnovém PIMu a obecném zklamání z rádoby běžeckých akcí cizáků, jsem hledal "časnější" jarní maraton. Reference ve fóru vyznívaly vesměs pozitivně, do Bratislavy to není daleko, startovné rozumné, ... Nakonec jsme můj běh spojili s tradiční jarní návštěvou termálů v Dunajské Strede. (Mohu jen doporučit regeneraci v termálním bazénu!)  Strach z možného květnového hicu jsem naopak vyměnil za strach z intenzivního deště. Obavy se nakonec vyplnily jen částečně. Neděle byla nakonec jediným dnem prodlouženého víkendu, kdy pršelo. Jak typické! Naštěstí nepřišel slejvák jako např. před 2 lety ve Kbelích, spíše takové aprílové spršky. Já jsem si déšť "vychutnal" vždy v druhé polovině okruhu. V prvním kole to taková hrůza nebyla, to jsem si ještě pěkně topil. V druhém to už bylo horší - jako by nestačilo, že posledních 10 - 12 km je těžkých už tak.

Před odjezdem na Slovensko jsem požádal o názory běžecké kolegy. Když mi Witty nebo Štefan radili začít opatrně, asi tím nemysleli 4:30! Začalo to tím, že jsem si na startu stoupl hodně dozadu, a nějak jsem si nevšiml, že se vodiči naopak zařadili blízko brány. Doběhl jsem je zhruba na prvním kilometru po 5 minutách ... při ztrátě 37s na startu ... další kilometr 4:26 ... a tím jsem se dostal do skupinky, kam jsem samozřejmě nepatřil. Ale protože jsem hlava dubová, nezpomalil jsem na 4:55, které jsem původně plánoval, ale držel jsem tempo skupiny okolo 4:45.

Plán byl takový, že poběžím o trochu rychleji než by byl průměr na 3:30, abych měl vodiče za sebou jako kontrolu a poslední záchranu při krizi. Což o to, to se dařilo! Když jsem na půlce viděl mezičas pod 1:41 bylo jasné, že druhá půlka bude hóóódně bolet! (Pro zdůraznění vtipu - PB mám 1:37.) Sám od sebe jsem trochu zvolnil blíže k 5 minutám, abych pošetřil alespoň trochu sil. Při náběhu na petržalskou smyčku jsem kus před sebou uviděl Petra Hrčka, kterého jsem se snažil dotáhnout. Cca na 33. km jsme již společně předbíhali Bena Pucholta.  I když jsem měl, s kým běžet, bylo to trápení. Navíc se opět o trochu víc rozpršelo a chlad bral další energii.  

Projevem krize (především duševní) je u mě počítání kilometrů a rozdělování zbytku na menší úseky. Což může trochu pomoci, pokud ovšem počítáte správně! ;-P Když jsem se radoval, že od dalšího milníku to bude už jen 5... hups, byl jsem teprve na 36. km.  Další dva kilometry byly dost nepříjemné a začal jsem tradičně propadat beznaději. Navíc i Petr už byl dost daleko přede mnou... A pak jsem uslyšel zvuk, kterého jsem se tajně bál, ale pořád jsem si myslel, že musí být ještě dost daleko. Skřípění balónků a zvláštní klapání kapek na plast. Čtyři kilometry před cílem mě doběhli vodiči na 3:30. Po prvotním šoku mě to ale nakoplo a řekl jsem si, že to přeci nevzdám a že se jich musím udržet za každou cenu. Na čtyřicátém jsem dokonce vylovil odněkud poslední zbytky sil na závěrečné zrychlení a vrátil se na tempo pod 5 minut. V cíli se ukázalo, že vodiči běželi s docela slušnou rezervou, takže to nebyl boj o 3:30, ale o 3:27. :)

S výsledným časem jsem spokojený, protože splňuje očekávání. S průběhem samozřejmě ne, protože jsem zopakoval stejnou chybu jako již několikrát před tím.     :(

Závod jako takový hodnotím velmi dobře. Neměl jsem žádný problém s organizací, balíček (číslo, čip, tričko, pití, delinka, ...) jsem si vyzvedl den předem, úschovna odbavovala velmi rychle.  Kdo přišel později, měl asi problém, pokud se chtěl převléci přímo v šatně, protože ty byly pouze dvě pro chlapy a jedna pro holky. Občerstvovačky byly po zhruba 2,5km a nechyběl na nich ani čaj a čistá voda (ne jenom minerálka jako v Práglu). Výběr ovoce, cukru apod. byl asi dostatečný, ale mě trochu chyběly klasické sušenky. Možná dobře, protože jsem měl po dlouhé době žaludek v pohodě a dokonce jsem zvládl i pito v cíli. :))

Souhrn:
  • trať: 42,2km
  • čas: 3:27:07 (vs. 3:36:01 České budějovice 2009)
  • tempo: 4:54
  • "pětky": 23:41, 23:52, 24:01, 23:55, 24:55, 25:17, 25:28, 26:13 + 9:45
  • "půlky": 1:40:40, 1:46:27
  • výsledky
  • asi jediné moje foto

 Sport  Běhání  2 Komentáře Buck the Bug, March 31st, 2009Aktuální články

Aktuální komentáře

Kategorie

Linky

RSS blogu

Podporuji

Behej.com
Running Training Log
Opera, the fastest and most secure web browser Connectria.com

Reklama


Evidence