Sport ›  Běhání › 

Běhání s GPS za babku ...

Buck the Bug
GPSka jako společník při běhání není žádnou novinkou. Výrobci sporttesterů nabízejí GPS buď jako externí zařízení nebo ji přímo integrují do hodinek. Výhodou je jednoznačně orientace na potřeby běžce - přístroj ukazuje přesně ten druh informací, které potřebujeme. Nevýhodou je pak většinou cena.

Proto mnoho z nás hledá lacinější alternativu (ideálně zcela zadarmo), i když musíme oželet informační luxus specializovaných přístrojů. Jednou z těchto alternativ je použití GPS přijímače a běžného mobilu. Nedávno vyšel článek na behej.com o aplikaci Nokia Sport Tracker. Ten však vyžaduje telefon s operačním systémem Symbian S60. Pokud ho někdo má, jistě dobrá volba. Pokud bych si jej měl kupovat, vyplatilo by se raději koupit bazarový sporttester.

Naštěstí existuje kombinace, která může být zcela zadarmo. Co je třeba:
  • GPS přijímač s bluetooth - mnoho řidičů si jej pořídilo kvůli navigaci, takže pro ně jsou náklady 0. Nový se dá však pořídit za cca 2 000Kč, bazarový ještě za méně.
  • Mobil s J2ME a bluetooth - dnes již má modrý zub i mnoho vyložených low-endů za pár korun. Já jako váhavý kupec (téměř "mystery shopper") jsem mobil vybíral, resp. mluvil jsem o koupi, několik let. Nakonec jsem si letos v lednu koupil Nokii 3110c za 2,5k Kč. Navíc jsem získal konečně i slušné rádio na běhání. :)
  • A nakonec internet - jednak pro stažení J2ME aplikace, ale hlavně pro zpracování záznamů z běhání v některé z webových aplikací.

Aplikace pro záznam údajů

Velmi povedenou J2ME aplikací pro práci s GPS je TrekBuddy českého autora Kruche (diskuse a stažení, wiki). Jejím primárním posláním je práce s rastrovými mapami, jednoduchá navigace a geocaching,  ale také záznam tras a tzv. cockpit screen (CMS). Pokud by běžec ignoroval možnost stažení map zdarma, určitě by si měl všimnou posledních 2 zmíněných vlastností!
  • Záznam trasy - je možný buď v surovém formátu NMEA (využitelný např. i při simulaci GPS přístroje) nebo ve formátu GPX, se kterým umí pracovat většina webových aplikací (např. mapmyrun.com, webtracker.hk)
  • CMS - umožňuje pomocí xml šablony si přizpůsobit zobrazení důležitých údajů např. ve stylu turistické GPS nebo cyklo-tachometru. Pokud běžci xml nic neříká, v diskusi lze najít řadu již hotových obrazovek. Příklad z http://linuxtechs.net/kruch/tb/forum/viewtopic.php?t=705
    Pro běhání by však bylo třeba obrazovku ještě poladit a zvýraznit především absolvovanou vzdálenost, aktuální a průměrnou rychlost. Ve foru jsem již naťukl možnost, zda by bylo možné v rámci xml šablony provádět přepočty do jiných jednotek (min/km). Tak uvidíme, třeba se brzy dočkáme. :)

Aplikace pro následné vyhodnocení běhu

Přes TrekBuddy jsem se dostal až na stránky honk-kongského outdoorového projektu webtracker.hk. Ten nabízí víc než jen pouhé ukládání a zobrazování absolvovaných tras. Mimojiné nabízí pro majitele telefonů se Symbianem S60 (takže zase nic pro škudlily) možnost on-line trackingu v terénu. Případně i možnost přivolání pomoci ostatních uživatelů, kteří se pohybují poblíž. Já jsem však zatím vyzkoušel pouze to nejzákladnější, ale byl jsem víc než příjemně překvapen.
Zobrazení absolvované trasy na mapě je poměrně běžné ...
thumbWebTracker Mapa.JPG

... méně však již rozbor dalších údajů - jako je tempo a převýšení.
thumbWebTracker Grafy.JPG

Další pěknou vlastností, kterou jsem však zatím nestihl vyzkoušet, je rozdělení trasy do okruhů/úseků. Ty by snad měla být schopena aplikace sama rozpoznat nebo lze zadat časy jednotlivých úseku. Více v článku, který mne na webtracker.hk přivedl.

Nezbývá než vzít mobil, GPSku a vyrazit testovat do terénu.

Pokud by někdo z čtenářů měl zkušenosti s dalšími J2ME nebo webovými aplikacemi, rád si přečtu reakce v diskusi!

 Sport  Běhání  2 Komentáře Buck the Bug, February 23rd, 2008Aktuální články

Aktuální komentáře

Kategorie

Linky

RSS blogu

Podporuji

Behej.com
Running Training Log
Opera, the fastest and most secure web browser Connectria.com

Reklama


Evidence